Günümüzde vazgeçilmezler arasında yer alan ulaşım ve taşıma araçların en önemlilerinden biriside arabalardır. Peki arabalar ne zaman kim tarafından icat edildi.

Arabaların gelişimine bakarsak ilk zamanlarda üretilen arabalarla şimdiki üretilen arabalar arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Yani günümüzde kullandığımız lüks

araçlar bir anda ortaya çıkmamıştır. Bu gelişimlere göz atacak olursak 1796 yılında Nicholas Cugnot isimli bir Fransız buhar gücüyle çalışan üç tekerlekli bir kara taşıtı geliştirdi.

Bu taşıt saatte 4-5 km hız yapabilmekte ve her 20 kmde kazanının doldurulması gerekmekteydi.

1789 yılında ise Amerikada geliştirilen 4 tekerlekli araç hem karada hem suda hareket edebilmekteydi. 1880 yılına kadar geliştirilen araçların çoğu buhar gücüyle çalışmaktaydı. Bir kaç taşıt ise elektrikle çalışmaktaydı.

1880 yılında ise günümüzde kullanılan araçlara benzer araçlar icat edilmeye başlandı. Bunlardan birisi içten patlamalı motorlardı. diğeri ise havayla dolu tekerleklerdi.

1887 yılında ise benzinle çalışan ilk otombil Alamnyada üretildi. 5-6 yıl sonra ise Amerika da benzinle çalışan aracı icat edip üretimine başlamışlardır.

Fakat bu yıllarda üretilen araçlar birbirine çok benzemekteydi. Farklı tasarımlarda arabalar geliştirme gereği duyulmuyordu. İlerleyen yıllarda bu araçların dayanıksız oldukları anlaşıldı ve günümüzde kullanılan araçların mimarisi oluşmaya başladı. Motorun öne alınması, dayanıklı lastiklerin geliştirilmesi ve güçlü iskelet yapısı için çelik kullanılmaya başlanmasıyla birliktearabalar güvenilir ulaşım taşıtları olarak kullanılmaya başlanmıştır.