Çil konusunda yeterince bilgiye sahip olabilmek için ilk önce derinin yapısı ve deriye renk veren kimyasalların tam olarak anlaşılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise kimyasalların bazı hareketleri sonucunda çillerin oluşması ve bu çillerin ortaya çıkması söz konusu olmaktadır. Bu davranış biçimini sırasında çiller daha da belirgin bir hal almaktadir.

Deriye renk veren kimyasallar daha önce çeşitli gruplara ayrılmış olsa da daha sonra bilim insanları tarafından tek bir isim altında toplanmıştır. Deriye renk veren yapının adı melanindir. Daha önceki yazılarımızda yine aynı şekilde bu yapı hakkında bahsetmiş ve sizlerin bu konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamıştık. Yapısında bulundurduğu kimyasallar sayesinde deriye açık sarı rengini veren bu yapı çevre koşullarının değişmesi sonucunda ise bir çok kez farklılaşma geçirebilmektedir. Bu farklılaşma sonrasında ise deri farklı renklere bürünebilmekte farklı hallerde karşımıza çıkabilmektedir.

Çiller ise tam bu noktada devreye girer. Bu işlemler sırasında ise güneş ışınları deri ile temasa geçer temas sonrasında melanin yapıları toplanır bir araya gelir. Bir araya gelme işlemi sonrasında ise turuncu veya kahverengi bir şekilde ortaya çıkan yapılar ise çillerdir. Yine aynı şekilde doğuştan çillerde oluşabilir. Bunun sebebi de yine aynı şekilde melanin kimyasalanın birleşerek daha koyu ve turuncu yapılar oluşturmasıdır. Bu durum sonrasında ise kimyasallar bir çok kez yapılaşma gerçekleşerek yerini sabitleyebilir.