Hamilelik, her kadının hayatı boyunca yaşamak istediği en hoş ve en temel duygulardan biridir. Eğer birde yaşanılan hamilelik dönemi sağlıklı olursa; bu durum bir kadın için unutulmaz anlardan biri olacaktır.

 

Her dönemde olduğu gibi, hamilelik döneminde de bilinmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Örneğin; bir kadın ilk olarak hamile olduğunu nasıl anlar? Ne gibi belirtiler ve yöntemler hamile olduğunu gösterir?  Gibi sorulara ya da benzeri sorulara cevap verilmesi ve bilinçli olarak hareket edilmesi çok önemlidir.

 

Hamilelik hakkındaki bir diğer önemli konu da; erken teşhis konusu olmaktadır. Yani, gebelik ne kadar erken anlaşılırsa, bu durum bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından da yararlı olacaktır.

 

Peki, Hamilelik Belirtileri Nelerdir;

- Adet gününüzün gelmesine rağmen, adet olmamışsanız,

- Göğüs kısımlarında büyüme ve uçlarında koyulaşma oluyorsa,

- Mideniz normalden fazla bulanıyorsa,

- Karın bölgenizde bir ağırlık ve şişkinlik hissediyorsanız,

- Sürekli olarak tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız,

- Gün içerisinde normalden fazla olarak uyuma isteğiniz  ve üzerinizde sürekli bir uyuşukluk durumu varsa,

 

Hamilelik hakkındaki tüm belirtileri taşıyorsunuz demektir. Bu tür belirtiler olduğu zaman; ilk olarak kendiniz gebelik testi yapabilirsiniz. Eğer yaptığınız test pozitif çıkıyorsa, mutlaka en kısa süre içerisinde bir doğum kontrol uzmanına danışmalı ve daha dikkatli hareket etmelisiniz.