Bir kadın ilk kez hamile kaldığında, hem onun hem de eşi için bu konuda endişe duyması çok doğal bir olaydır diyor İngiltere Glaslow Üniversitesi’nde  Jinekolog ve Kadın Doğum Uzmanı olarak çalışan Dr. Philip Owen. Hastaların en çok sordukları sorular:

Baskı bebeğe zarar verir mi?

Bizden bebeğe mikrop bulaşabilir mi?

Düşük veya bebeğin prematüre doğmasına sebep olur mu ?

Bebeğe zarar veren bir pozisyon var mıdır?

 

Aslında bu endişeler bebeğe daha çok zarar verebiliyor. Uzmanlar hamilelik sırasında, cinsel ilişkinin bebeğe kesinlikle zarar vermediği görüşünde. Hatta hamilelikte ilişkiye girmek bebeğe zarar vermenin ötesinde, bebeği mutlu eden birşey. Erkek üreme organının bebeğe temas etme gibi bir durumu olmadığı gibi, anne-baba arasında yaşanan ilişki bebeğin kendisini güvende hissetmesine sebep oluyor.

 

Peki Hangi Durumda Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verebilir?

Doktorlar aşağıda yaşanan istisnai durumlarda cinsel ilişkinin bebeğe zarar verdiğini söylüyorlar
Hamilelikte yaşanan kanamalar veya cinsel ilişkiden sonra kanamanın olması durumunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız
Eğer kanamalar devam ederse, doktorunuz ilişkiye ara vermenizi tavsiye edebilir. Ama bu her koşulda geçerli değildir. Konuyu doktorunuza danışınız
Plasenta Previa hastalığı geçiren annelerde, sürekli dinlenme şart olduğu kadar, cinsel ilişki yasaktır. Peki nedir bu Plasenta Previa? Bu durum plasentanın kısmen veya tamamen rahim ağzını kaplayacak şekilde rahmin alt kısmına yerleşmesidir.

 

Annenin Karnı Büyüdükçe Çiftlerin Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

Hamileliğin ilk 3 ayında bebek, rahimin çok küçük bir bölümünü kapsar. Bu sürede bebeğin varlığını hissetmek bile zordur. Ancak zaman ilerledikçe, ve annenin karnı şişmeye başladıkça cinsel ilişkiye girmek özellikle anne için rahatsız olmaya başlayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ilk 3 aydan sonra cinsel ilişkinin pozisyonudur. Kadın doğum uzmanınızdan bu konuda ayrıntılı bilgi alarak, bu konuyu partnerinizle kolayca aşabilirsiniz. Uzmanlar her iki tarafta eğer istiyorsa hamileliğin ilk gününden son gününe kadar cinsel ilişki yaşamanız konusunda bir sorun olmadığını söylüyorlar. Ama burada önemli olan şey her iki tarafında bu ilişkiyi istiyor olması. Hamileliğin ilk 3 ayında, anne bebeğin varlığına uyum sağlamak için bulantı gibi şikayetler yaşar ve cinel isteği azalabilir. Bu durumda eşlerin karşılıklı anlayış içerisinde olmaları bu dönemin kolaylıkla atlatılmasını sağlar.