Hayatımızın her yerinde görebileceğimiz, belki insanlar ile en çok anlaşan ve yakın olabilen kedilerin neden miyavladığını yada mırladığını düşündünüz mü? Soruya cevabınız evet ise, kedilerinin mırlamasının sonradan gelen bir şey olmadığını, mırlamanın kediye doğuştan gelen bir özellik olduğunu belirtebiliriz. Kediler mırlamasını ve ya miyavlamasını bir olay karşısında yapmakla beraber, bir şeye karşı tepki vermekte de kullanabilirler. Çünkü kediler, insanlar gibi konuşamadığı için bu tarz şeyler ile ses meydana getirirler. Meydana gelen sesi duyan insanların dikkatini çeken kediler, bir sıkıntısının olduğunu insanlara bu dille anlatmaya çalışmaktadır. Kediler neden mırlar sorusu günümüzde araştırmayı seven insanlar tarafından çoğu zaman araştırma konusu olmuştur.

Bilimsel çalışmalar sonucunda söylediğimiz gibi kediler doğduğundan itibaren mırlayabildiği gibi, en ufak olaylara da tepki verme yeteneğine de sahiptir. Sesin meydana gelmesi gibi, kedilerin mırlaması da ses dalgalarının titreşmesi sayesinde ortaya çıkmaktadır. Çünkü kedilerin mırlamasında da doğaya bir ses yayılmaktadır. Kedilerin bu sesi yani mırlamayı, yüz ve baş kemiklerini hareket ederek meydana çıkardığı bilimsel çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Yine bu çalışmalar sonucunda kedilerinin mırlamasının, içerisinde bulunan kan titreşimleri tarafından meydana geldiği idda edilmiştir. Kedilerin mırlama sesleri, kedilerin huyuna, cinsine ve rengine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Yine kedilerin türlerine göre bu mırlamaların ses yüksekliği de farklılaşabilmektedir. Ancak mırlamalardaki ses farkı insan kulağı ile ayrım edilemeyecek kadar az seviyededir. Bu farklılıklara bilimsel çalışmalar sonucunda rast gelinmiştir. Yine bunun yanında türlerine göre kediler mırlarken, bir grup kedinin mırlama dışında, mırlama sırasında hareket ettiği de bilinmektedir. Çıkardığı ses ile doğru orantıda hareketli olarak tepki vermesi de kedilere verilen bir yetenek arasında sayılabilmektedir.

 

Kedilerin genel olarak mırlaması, kedileri mutluluk duygusu yaşatmaktadır. Buna kediler mutlu olduğunda da mırlar diyebiliriz. Ancak bu mırlamalar kimi zaman bir olaya tepki olarakta görülebilmektedir. Ve bir yaralanma sonucu da kedilerin mırladığı görülmüştür. Çünkü yaralanma sırasında acı çeken kediler, mırlayarak bu acıyı daha aza indirmek ve ya bu acıyı unutmaya çalışmaktadır. Mırlama sonucunda oluşan titreşimlerin, kedilerinin acılarının daha aza indirdiği ve ya unutturduğu bilimsel çalışmalar sonucunda doğrulanmıştır.