Radyoyu icat eden kişi olarak tarihe geçen İtalyan mucit Guglielmo Marconi olduğu halde bir çok kişi rodyonun kendi icadı olduğu iddiasını sürdürmüştür. Telsiz telgrafın üreticisi olan Nikolai Tesla buluşun kendine ait olduğunu iddia eden kişilerden sadece biridir. Alexander Stepanovitch Popov ise anlaşılabilen radyo frekansını bulan ilk kişi olmasına rağmen patentini alamamıştır. Dünya tarafından kabul gören mucit yazımızın başında belirttiğimiz gibi Guglielmo Marconi’dir.

Bir grup bilim insanın bir araya gelerek geliştirilmeye başladığı bu alet daha sonra birbirinden habersiz bir şekilde yürüttüğü bir bilim çalışması olarak tarihe geçti. 1896 yılında Popov tarafında ilk kez mors alfebesi anlaşılır bir şekilde radyo vasıtasıyla aktarılmış oldu.

İtalya’da yeterli desteği bulamayan Marconi ise İngiltereye giderek burada radyonun patentini almaya başarmıştır. Daha sonra bir çok değişik versiyonunu üreten ünlü bilim adamı tüpler ve devreleri geliştirerek daha hızlı ve kaliteli yayınların alınmasını sağlamıştır. 1947 yılında transistörün bulunuşu ile radyo tarihinde bir devrim yaşanmış ve gelişimi bu sayede daha da hızlanmıştır.