Uçak kazaları beraberinde bir çok soruyu getirmektedir. Bu sorular arasında kazaların nerede olduğu neden olduğu ve nasıl olduğu yatmaktadır. Bu noktada uçaklarda bulunan karakutu devreye girmektedir. Uçağın başına ne gelirse gelsin kara kutular doğru bilgi alınması için uçaklar da aranan en önemli özelliktir. Suyun altına dahi düşmüş olsa bulunan ve sağlam bir şekilde yetkililer tarafından incelenen karakutu pilotların kaza öncesinde yaptıkları son konuşmaları dahi kayıt eder.

Peki bu kadar olumsuzluklara karşı zarar görmeyen karakutular neden uçakların yapılmasında kullanılmaz? Uçaklar uzun süre gökyüzünde kalan ve uçtuğu andan itibaren bir çok kez güvenlik önleminden geçen bir ulaşım aracıdır. Bir mühendislik harikası olan uçakların havada kaldığı süreler de daha az yakıtla uçmasıda başta bulunan sorunlardır. Bu nedenle en iyi ve en uygun malzemeden yapılan uçaklar bir çok kez denenmiş ve hazır hale getirilmiş olarak uçar.

Karakutu ise çelik ve diğer malzemelerin birleşiminden yapılmıştır. Etrafı su ve yangın için özel dizayn edilmiş bu kutular bir çok kimyasalın birleşmesi sonucunda oluşmuştur. Ağır çelik ile yapılan kara kutular daha zor şartlara karşı dirençlı bir hale getirilmiştir.

Uçak karakutunun yapıldığı bu malzemelerden yapılırsa daha maliyetli olacaktır. Daha maliyetli olmasının yanında bu uçağın gökyüzünde uçma olasılığı neredeyse yoktur. Daha ağırlaşan uçağın kalkması mümkün olmazken kullandığı yakıtta yine aynı oranda artar.