Yarasalar genel olarak sıra dışı olarak insanlara yansırlar ve bu şekilde bilinirler. Lakin, genel olarak pek fazla farkları yoktur. Bu aşama da ise; beslenmeleri de 2 çeşit olmaktadır. Yani, yarasalar tür bakımından beslenme açısından 2 çeşide ayrılmaktadır. Bunlar aslında içerisine oldukça farklı türlerdir.

 

Peki, beslenme bakımından ikiye ayrılan bu türler nelerdir? Biri böcek, örümcek gibi canlıları tüketerek beslenen yarasalardır. Diğeri ise; meyve gibi ürünleri tüketerek beslenen canlılardır. Genel olarak ise; insanların en çok bildiği türler, böcek beslenerek yaşayan yarasalar olmaktadır. Meyve yiyerek beslenen canlılar ise, genel olarak tropikal bölgelerde yaşamaktadır. Bunun nedeni ise; oldukça basittir. Tropikal bölgelerde, çok rahat bir biçimde istedikleri besinleri bulabilirler ve beslenme konusunda asla problem yaşamazlar. Bunun yanı sıra; böcek yemekte olan yarasalar boyut olarak da meyve ile beslenen yarasalara göre oldukça küçüktür ve sayıca da fazla durumdadır.

 

Bu nedenle; insanların genelinde bulunan yarasaların kan ile beslendiği fikri oldukça yanlıştır. Çünkü, dediğimiz gibi yarasalar beslenme konusunda içerisinde çeşitlere ayrılır ve böcek, meyve, et gibi besinler ile yaşamını sürdüren bir çok yarasa çeşidi bulunmaktadır.